Samsung HL61A750 61-Inch 1080p LED Powered DLP HDTV
Experience a picture with almost the same high quality as the movies you watch on the big screen. CinemaPure Color Engine creates brilliant, realistic images and displays color that's 40% brighter than traditional HDTVs. The Samsung HL61A750 also has a huge 61" screen that surprisingly doesn't take up much room. Immerse yourself in an incredible 1080p high definition experience and enjoy movies and sports to the fullest with this Samsung DLP TV.
Customer Review: nice!
Customer Review: Very best DLP TV on the market ,
I replaced a 56in. DLP Samsung TV with this new HL61A750 61-Inch 1080p LED Powered DLP HDTV , picture quality is Superior and as always Amazon made the buying ,pricing and delivery of this item SUPERIOR !!!!
IBM ThinkPad Tablet - X61 Tablet Review
Because of its target audience, the IBM ThinkPad Tablet PC X61 does not give in to the industry warming trend of the wide screen, but keeps the standard 12" screen, keeping vertical scrolling needs lesser. Not only does it have, despite its miniaturization, the full-sized keyboard that made the X41 so beloved, it also features cutting edge TrackPoint pointer-stick technology that is simply unmatched. The ThinkPad X61 Tablet's one of a kind 180 swivel hinge allows cutting edge screen swivel-and-flip mobility ideal for note-taking, writing, database management, and collaborating.